Bez Çantanın Çevreye Faydaları

Yazar: admin Tarih: 22:26 Yorum: Yorum Yap
Kategori: , , , , , ,

Plastik poşetler

Plastik poşetler 1980li yılların ortalarına doğru hayatımıza girmiş ve alışverişlerde kullanılmaya başlamıştır. 1990lı yılların başlarında da hızlı bir şekilde yaygınlaşan bu ürünler alışveriş dünyasının vazgeçilmez bir parçası haline gelmiştir. Bu yaygınlaşma o kadar hızlı olmuştur ki fileler ve pazar çantalarının yerini kısa bir süre içerisinde plastik poşetler almıştır.

Plastik poşetlerin tüketiciye ücretsiz olarak ve sınırsız sayıda veriliyor olması doğaya ve insan hayatına ciddi zarar veren plastik poşetlerden meydana gelen dağların ortaya çıkmasına sebep olmuştur. 2000li yılların başından itibaren de pek çok ülkede yapılan araştırmalar ile plastik poşetlerin 400 ila 1000 yıl gibi son derece uzun bir süre içerisinde toprağa karışabildiği ortaya çıkmıştır. Buna bağlı olarak da ciddi çevre kirlilikleri ve pek çok sağlık problemi baş göstermiştir.

Hatta ABD’de yapılan bir araştırma çerçevesinde dünya üzerinde her bir dakika içinde 1 milyon, her yıl da ortalama 500 milyar plastik poşetin çevreye atıldığı ortaya çıkmıştır. Bu noktada plastik poşetlerin doğaya ve insana zarar veren ürünler olduğunu göz önünde bulundurursak bu durum tüm dünyanın büyük bir tehlike altında olduğunu göstermektedir.

Günden güne bu araştırmaların gerçek hayatı yansıttığı ortaya çıkmış ve artık insanlar plastik poşetlere alternatif çözümler üretmek amacı ile harekete geçmiştir. İşte bu noktada bez çantaların keşfi gerçekleşmiştir. Bundan 25 – 30 yıl öncesinde bez çantalar farklı model ve tasarımlar ile hayatımıza girmeyi başarmıştır. Hatta bu ürünlerin hayatımızdaki yeri kalıcı hale gelmiştir.

Avustralya, İrlanda, Çin, Almanya, Kanada, İngiltere ve Güney Afrika gibi bazı ülkelerin plastik poşetler içni sınırlama getirmiş olması ya da kullanımı tamamen yasaklaması, ülkemizde de bu duruma karşı önlem alınması adına çalışmaları başlatmıştır. Bu çalışmalar sonrasında da son zamanların en gözde taşıma ürünleri olan bez çantalar ülkemizde sıklıkla kullanılmaya başlamıştır. Peki, bez çantanın çevreye faydaları nelerdir?

Öncelikle bez çantaların çevreye ve insan sağlığına hiçbir zararı olmadığını belirtelim. % 100 ham pamuktan üretilen ve aynı zamanda ham bez çanta olarak da adlandırılan bu alışveriş torbalarının üzerine yapılan baskılar, çantanın doğa dostu özelliğine zarar vermemesi adına zararı en aza indirilmiş ekolojik boyalar ile yapılmaktadır. Yani bez çantalar hem doğaya kolay bir şekilde karışabilmekte hem de bunu çevreye ya da insanlara içbir zarar vermeden yapmaktadır.

Bez çantalar pek çok çanta modeline göre çok daha maliyetsiz şekilde üretilmektedir. Son derece dayanıklı olan bu ürünler aynı zamanda kullanışlıdır ve kişiler bu ürünleri uzunca bir süre keyifle kullanabilmektedir. 
Tüm bunların yanı sıra günümüzde bez çantalar mükemmel birer reklam aracı da olabilmektedir. Birçok firma ya da markanın ürünleri için tercihlerini bez çantalardan yana kullandığını görmek mümkündür.
Paylaş: Facebook Twitter Google Plus

Bu yazıya yapılan yorumlar:

  1. Merhaba, LR Health and Beauty 33 senelik bir Alman kozmetik firması, 400.000 üzerinde satış ortağı ile Avon ve Oriflame gibi üyelik sistemiyle kendinize indirimli ürün alabiliyor veya temsilci olup ürünlerin satışını yapabiliyorsunuz. LR son 10 senedir Türkiye’ de faaliyet gösteriyor ve son 2 yıldır da inanılmaz şekilde büyüyor. Ben LR iş ortağı olarak 1 yılımı tamamladım, bu süre içinde kendi ekibimi kurdum, şirketimin performans ödülleri olan kol saati, Samsung tablet, Samsung cep telefonu ve son olarak da 2017 model Mercedes A180 marka şirket aracımı teslim aldım. Üstelik aylık hatırı sayılır da bir gelir de elde ediyorum. İlginizi çekeceğini düşünüyorum, incelemeniz için websitemiz. http://www.isortagiol.com

    YanıtlaSil
  2. Merhaba bu gün okuduğum en güzel yazı, harika tarif etmişsiniz, poşetlerin bez poşetlerin sağlığa vaydaları anlatılsa anlatılsa bu kadar anlatılırdı teşekkürler.

    YanıtlaSil